ظریف ادرار انجمن پروستات استفاده تکرر ادرار

ظریف: ادرار انجمن پروستات استفاده تکرر ادرار درمان سرطان سرطان پروستات اخبار پزشکی

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با جهش بی سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدی به آخر رساند تا با ثبت سه کانال شکنی به رقم ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحد برس

پرواز سه کانالی بورس

پرواز سه کانالی بورس

عبارات مهم : بازار

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با جهش بی سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدی به آخر رساند تا با ثبت سه کانال شکنی به رقم ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحد برسد. همچنین ورود نقدینگی از سوی معامله گران به خاص حقیقی ها ارزش معاملات خرد را به بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان رساند که از ۱۷ فروردین ۹۴ تکرار نشده هست. این رونق معاملاتی در شرایطی رقم می خورد که میانگین ارزش روزانه معاملات در امسال به زحمت به ۱۲۰ میلیارد تومان می رسد.

پرواز سه کانالی بورس

مهم ترین محرک رشد دیروز سهام را می توان به مباحث ارزی این روزها و زیاد کردن قیمت ها ناشی از انتظارات تورمی ارتباط داد. جایی که اختلاف جدی میان قیمت ارز در بازار غیررسمی و دلار ۴۲۰۰ تومانی بسیاری را نسبت به بازتاب قیمت های بالاتر دلار در سودآوری شرکت ها امیدوار کرده هست. با توجه به محرک های موجود، به غیر از ریسک های غیراقتصادی همچون مداخله سیاست گذار در روند قیمت گذاری و رخدادهای سیاسی، عامل دیگری نمی تواند سد راه رونق سهام شود. بنابراین و از آنجا که حدود ۱۰۸ میلیارد تومان نقدینگی در صف های خرید سهام در آخر معاملات دیروز باقی مانده بود، انتظار می رود در شروع معاملات هفته آینده شاهد استمرار افزایش سهام و ۶ رقمی شدن شاخص بورس باشیم.

پرواز سه کانالی بورس

بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران روز گذشته همگان را شگفت زده کرد. به این ترتیب دیروز شاخص سهام با جهش بی سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدی (معادل ۹/ ۲ درصد) ضمن ثبت سه کانال شکنی، بیشترین میزان رشد شاخص از ۲۰ بهمن ۹۴ را تجربه کرد. حالا نماگر مهم سهام با قرار گرفتن در سطح ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحدی (بیشترین رقم شاخص از ۸ بهمن ۹۶)، تنها ۸۵۴ واحد تا ۶ رقمی شدن فاصله دارد. این جهش در حالی رقم خورد که ارزش معاملات خرد سهام نیز با هجوم سهامداران حقیقی به بیشترین مقدار از ۱۷ فروردین ماه ۹۴ رسید. ضمن اینکه نماگر سهام به لحاظ مقداری بیشترین رشد روزانه خود را در طول تاریخ فعالیت خود ثبت کرد. در شرایط کنونی به نظر می رسد محرک هایی چندگانه پیش روی سهام بورسی قرار گرفته و به جز ریسک های غیراقتصادی ناشی از زیاد کردن مداخله سیاستگذار در روند قیمت گذاری و همچنین ریسک های سیاسی، عامل دیگری نمی تواند مانع از استمرار رشد سهام شود.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با جهش بی سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدی به آخر رساند تا با ثبت سه کانال شکنی به رقم ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحد برس

محرک های رشد سهام

همانطور که در گزارش روز چهارشنبه «دنیای اقتصاد» تحت عنوان «استارت مجدد بورس در بهار» اشاره شد، اوج ماندن سطح قیمت فلزات در بازارهای جهانی، زیاد کردن قیمت فروش محصولات در بورس کالا، نشانه های بازتاب رشد قیمت دلار در سودآوری آینده شرکت ها و روانه شدن نقدینگی به بازار سهام از جمله بااهمیت ترین محرک های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به حساب می آیند. رشد خیره کننده قیمت سهام طی معاملات روز گذشته در کنار زیاد کردن قابل ملاحظه ارزش معاملات نیز نشان از هجوم کم نظیر نقدینگی به بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دارد (روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام از ۴۰۰ میلیارد تومان فراتر رفت). در عین حال ۳۰ درصد سهام بورسی با صف های خرید به معاملات روزانه خود آخر دادند.

فرصتی مناسب جهت جذب نقدینگی

در شرایط کنونی با توجه به نقش پایدار عوامل بنیادی اطراف سهام به نظر می رسد ریسک های غیراقتصادی همچون ریسک مداخله نهاد سیاستگذار در قیمت گذاری ها می تواند مانعی در برابر استمرار رشد بازار باشد. در عین حال شدت یافتن فشار اقتصادی از جانب آمریکا از ریسک های سیاسی پیش روی بازار سهام است که ادامه روند صعودی را با تردید همراه ساخته هست. در نبود ریسک های مذکور ولی رشد قیمت ها در بازار سهام روندی ادامه دار دیده می شود؛ آیا که شاهد کوچ نقدینگی از بازارهای موازی همچون سکه، ارز و مسکن به سهام هستیم. نگاهی به میزان تقاضا در نمادهای بورسی طی معاملات روز گذشته خود گواهی بر این مدعا هست. دیروز بیش از ۶۰ سهم بورسی با صف های خرید پرحجم همراه شدند. به این ترتیب ۱۰۸ میلیارد تومان نقدینگی در انتظار ورود به معاملات سهام قرار گرفت.

پرواز سه کانالی بورس

فرصت به وجود آمده در بازار سهام می تواند جهت گروه های متفاوت جالب باشد. در این میان نقش مقام سیاست گذار، پررنگ تر به نظر می رسد. بجاست شرکت بورس اوراق بهادار از وقت به وجود آمده جهت تقویت عرضه های اولیه و توسعه هر چه زیاد بازار بدهی استفاده کرده و به جذب نقدینگی بازارهای سفته بازانه به این بازار کمک کند. بازاری که کمترین آثار تورمی را به دنبال دارد. در شرایط کنونی، نقدینگی موجود در کشور یا می تواند با ورود به بخش های تولیدی کشور زیاد کردن رشد اقتصادی را به ارمغان بیاورد یا با ورود به بازارهای سفته بازانه، رشد تورم را به دنبال داشته باشد. به عبارتی روشن تر، بازار سرمایه (سهام و اوراق بدهی) بازاری است که با جذب نقدینگی در نهایت منجر به زیاد کردن سرمایه گذاری در بخش های تولیدی کشور، به کارگیری نیروی کار زیاد و زیاد کردن تولید و صادرات می شود. شرایطی که کمترین اثر تورمی را داشته و زمینه رشد و رونق اقتصادی را فراهم می آورد. این در حالی است که ورود نقدینگی به بازارهای سفته بازانه همچون ارز، سکه و مسکن تنها نویددهنده رشد تورم هست. سهامداران عمده نیز می توانند از وقت به وجود آمده جهت تامین نقدینگی مورد نیاز خود بهره جویند.

در این میان ولی همواره رشدهای پرشتاب اینگونه با چاشنی نگرانی همراه هست. البته این به آن معنا نیست که رشد کنونی بازار، رشدی حبابی بوده و احتمال ترکیدن این حباب وجود دارد بلکه نگرانی مهم به واکنش‌ها معامله گران باز می گردد. هر چند در بازه میان مدت و بلند مدت، چشم انداز بازار سهام صعودی است ولی عوض کردن اندکی در شرایط می تواند به هیجانی منفی بدل شود. در عین حال بعد از هر رشد پرشتابی، یک دوره اصلاح طبیعی به نظر می رسد. به این ترتیب گزینش سبد صحیح سرمایه گذاری حائز اهمیت است و می تواند بازدهی مناسبی نصیب سرمایه گذاران کند.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران معاملات روز گذشته را با جهش بی سابقه ۲ هزار و ۷۶۸ واحدی به آخر رساند تا با ثبت سه کانال شکنی به رقم ۹۹ هزار و ۱۴۶ واحد برس

مروری بر معاملات سهام

روز گذشته بیش از ۸۰ درصد شرکت های بورسی با رشد قیمت همراه شدند. در این میان ۶۳ سهم تا سقف مجاز قیمتی نوسان کردند. بیشترین بار رشد شاخص ولی با توجه به ارزش بزرگ بازاری در اختیار نمادهای فلزی – معدنی و هلدینگ های پتروشیمیایی قرار داشت. به این ترتیب دو فولادساز مطرح بورس یعنی «فولاد» و «فخوز» در کنار «کگل» به نمایندگی از معدنی ها و سه پتروشیمی «فارس» و «جم» و «تاپیکو» بیشترین اثر فزاینده بر شاخص را در اختیار داشتند. رشد این نمادها در حالی رقم خورد که در بازارهای جهانی شاهد کم کردن قیمت فلزات بودیم. روز سه شنبه نشست کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا شروع شد. بارناباس گان، تحلیلگر موسسه او سی بی سی درخصوص این نشست گفته است: «افزایش قیمت بهره تقریبا قطعی است و این کاملا روشن است که فدرال رزرو در آخر نشست قیمت بهره را ۲۵/ ۰ درصد دیگر زیاد کردن خواهد داد، ولی بازار زیاد می خواهد لحن بیانیه فدرال رزرو را ببیند نه تصمیم زیاد کردن قیمت بهره را.» زیاد کردن قیمت بهره عاملی جهت زیاد کردن ارزش دلار هست. در این میان ولی شاهد پیش خور شدن این عنوان به وسیله بازار و رشد شاخص دلار هستیم. در عین حال گزارش ها نشان از افت محسوس نقدینگی چین دارد. موضوعی که عامل فشار بر بازارهای کالایی به حساب می آید.

همگام با بازیگران

پرواز سه کانالی بورس

بررسی روند عوض کردن مالکیت های روز گذشته نیز نشان از ثبت رکوردی تازه دارد، به طوری که در این میان سهامداران حقیقی نیز رکوردشکن ظاهر شدند؛ معامله گران خرد بازار که از ابتدای امسال تا کنون به علت فضای غیرشفاف اقتصادی، ریسک های سیاسی و عدم اعتماد به آینده بازار، تحرک چندانی در بورس نداشتند، طی روزهای اخیر با کمرنگ شدن این موارد فعال تر شدند. به طوری که این روند در جریان معاملات روز چهارشنبه به ثبت رکوردی تازه در عوض کردن مالکیت های این گروه ختم شد. در نهایت حدود ۶۰ میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی معامله گران عمده بازار به سبد سهامداران حقیقی انتقال یافته شد. در این راستا بیشترین حجم خرید به وسیله سهامداران خرد در گروه فلزات اساسی به ثبت رسید. به این ترتیب خالص خرید حقیقی ها در صنعت مزبور به بیش از ۳۷ میلیارد تومان رسید. در صدر این خریدها میل به به جمع آوری سهام فولاد مبارکه اصفهان قرار داشت به طوری که خالص خرید حقیقی ها در نماد مزبور حدود ۲۰ میلیارد تومان بود.

ملی مس کشور عزیزمان ایران نیز از دیگر نمادهای مورد توجه سهامداران خرد در روز گذشته بود؛ «فملی» روز گذشته اقدام به انتشار گزارش عملکرد سال مالی ۹۶ با تعدیل مثبت ۲۸ درصدی در آینده نگری سود هر سهم خود کرد. به این ترتیب درآمد هر سهم «فملی» جهت سال مالی منتهی به آخر اسفندماه ۹۶ به رقم ۴۹۲ریال رسید. شرکت دلایل این رشد سودآوری را مربوط به زیاد کردن قیمت جهانی مس ( LME) و زیاد کردن قیمت ارز درسه ماه نهایی سال ۹۶ عنوان کرده هست. به این ترتیب نماد مزبور یکی از تاثیرگذارترین نمادها بر رشد روز گذشته شاخص کل بود. همچنین نوسان مثبت ۵ درصدی را تجربه کرده و در آخر با صف خریدی در حدود ۵۵ میلیون سهم به کار خود آخر داد. در این راستا سهامداران خرد بازار خریدهای پرحجمی را در این نماد به ثبت رساندند. به طوری که در نهایت جابه جا یی بیش از ۱۲ میلیارد تومانی نقدینگی در مسیر پرتفوی سهامداران حقوقی به حقیقی «فملی» صورت گرفت.

دنیای اقتصاد /فاطمه اسماعیلی

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

پرواز سه کانالی بورس

پرواز سه کانالی بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs